Chwilówki bez ERIF

BIG ERIF

 Biuro informacji gospodarczej powstało w wyniku zapotrzebowania licznie pojawiających się firm pożyczkowych, kredytowych, przedsiębiorstw świadczących regularne usługi czy operatorów komórkowych. Wartościowe informacje może znaleźć tu jednak każdy, kto w przyszłości planuje działania związane z finansami lub podpisywaniem umów. Rejestr dłużników ERIF – bo tak oficjalnie nazywa się baza – działa na podstawie ustawy o wymianie danych gospodarczych, a co ciekawe, może zawierać też pozytywne wpisy,  dokumentujące np. terminową spłatę kredytu czy opłacanie abonamentu.

Pożyczka bez ERIF

Złóż Wniosek Po Pożyczkę Bez ERIF

Wpis do bazy ERIF – kiedy następuje?

O wiele większy odsetek i informacji w bazie stanowią jednak zadłużenia. Te zostają zaakceptowane przez system, gdy wynoszą ponad 200 złotych jednorazowego opóźnienia dla konsumentów i 500 złotych dla prowadzących działalność gospodarczą. Nie są to wygórowane kwoty, łatwo wiec zauważyć, że nawet jednorazowe opóźnienie np. zapłaty rachunku za prąd czy czynsz może zostać uwzględnione w bazie. Z biura korzystać mogą praktycznie wszyscy ludzie i każde firmy, które przedstawią wiarygodne dokumenty dotyczące wierzytelności. By to zrobić, podmiot składający wniosek o wpis musi najpierw dopełnić formalności informacyjnych.

Skutki wpisania do bazy

Dłużnik powinien być ostatecznie wezwany do zapłaty, a przy okazji poinformowany o możliwości dodania do bazy najpóźniej miesiąc przed pojawieniem się informacji w systemie. Gdy to zrobi, nawet nieodebranie listu poleconego nie uchroni przed negatywnym zapisem. Dla przeciętnego człowieka skutki figurowania w bazie dłużników ERIF odczuwalne będą przy składaniu wniosku o kredyt lub pożyczkę, kupowaniu usług abonamentowych lub próbie ubezpieczenia nieruchomości czy samochodu. Raport z wszystkimi informacjami można uzyskać bowiem automatycznie, a instytucję, z którą chcemy zawiązać umowę, wpisy negatywne uprawniają do odmówienia współpracy lub zaprzestania świadczenia usług. ERIF działa od 2003 roku, a w ciągu miesiąca notuje kilkadziesiąt tysięcy zapytań.